دسترسی هوشمند با استفاده از تماس انگشت

دسترسی هوشمند VibWrite با تماس انگشت

محققان دانشگاه Rutgers، یک سیستم امنیتی بیومتریک ساخته‌اند که امکان احراز هویت فرد از طریق لمس سطوح مختلف را فراهم می‌کند. این سیستم احراز هویت لمسی بیومتریک را می‌توان برای باز کردن قفل هر چیزی از در خانه گرفته تا در خودرو و حتی رایانه رومیزی به کار برد. سیستم مذکور که VibWrite نام گرفته است بر اساس روش سنتی شناسایی اثر انگشت نیست. VibWrite احراز هویت را از طریق ویژگی‌های یگانه و خاص مربوط به ارتعاش منعکس شده از انگشت کاربر انجام می‌دهد. این روش می‌تواند در هنگام وارد کردن رمز عبور، الگوی قفل صفحه و یا هر شکل دلخواه مورد استفاده قرار گیرد.

دسترسی هوشمند با استفاده از تماس انگشت چگونگی دسترسی هوشمند VibWrite با تماس انگشت

ساختار استخوان هر فرد منحصربه‌فرد است. ترکیب این ویژگی با فشار متفاوتی که انگشتان دست به سطوح مختلف وارد می‌کنند می‌تواند برای احراز هویت یکتای فرد مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این ویژگی، حسگرهای مورد استفاده در این روش طوری طراحی شده‌اند تا تمایزهای فیزیولوژیکی و رفتاری هر کاربر را از طریق بازتاب امواج فرستاده شده در اجسام فیزیکی شناسایی کنند.

دسترسی هوشمند با استفاده از تماس انگشت

در این روش، ارتعاش تولید شده در سطح ماده جامد منتشر می‌شود. مقداری از ارتعاش موجود در جسم جامد پس از برخورد با انگشت جذب شده و مابقی آن منعکس شده و پس از ادامه مسیر به دریافت‌کننده ارتعاش می‌رسد.

دسترسی هوشمند با استفاده از تماس انگشت

بیشتر بخوانید: هویت دیجیتال چیست؟

مزیت دسترسی هوشمند VibWrite

به گفته محققان این سیستم بسیار ارزان است و برای ساخت آن به سخت افزار خاصی مانند اسکنر انگشت یا دوربین‌های شناسایی بیومتریک نیاز نیست. همچنین می‌توان این روش احراز هویت را با هزینه‌ای اندک در هر سطح فیزیکی نصب کرد. به گفته محققان این سیستم ۱۰ برابر ارزان‌تر از فناوری های شناسایی اثر انگشت و قرنیه است که هم اکنون مرسوم هستند. سیستم مذکور در آزمایش‌های اولیه انجام شده در یک میز چوبی کار گذاشته شد و توانست با صحت ۹۵ درصد هویت کاربران را احراز نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *